ÁTTEKINTÉS SZÁMOKBAN
Napi találkozások száma
Ellátottak száma összesen
Napi önkéntes dolgozók száma
Beérkezett tárgyi adományok összesen
Magyarországon elhelyezett menekültek száma
Nagyon nagyra értékelem magyar barátaink hosszú távú erőfeszítéseit a humanitárius segítségnyújtásban és mindenben, amit elértek.
Ban Ki-moon, az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkára, 2012
Beregszász
A kárpátaljai területre érkezőknek legelőször a beregszászi Máltai Szeretetszolgálaton keresztül kezdődött meg a segítségnyújtás, akik a megyei válságstábbal működnek együtt. Az asztélyi határszakaszra kitelepülve jelenlétük folyamatos. Élelemet biztosítanak az odaérkezőknek. A kizárólag ukránul beszélő menekülőket Magyarországra való érkezésük megkönnyítése érdekében információs kísérő lappal látják el. Ezt a papírt a máltai segítők töltik ki, és többek között olyan információkat rögzítenek rajta, mint az érkező felnőttek és gyermekek száma, tervezett úti cél, van-e betegségük, szükségük van-e szállásra, és ha igen, mennyi időre.
Beregsurány
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat információs központként szolgáló fűtött sátrat állított fel a beregsurányi határátkelőnél, amit később 2 kilométerrel távolabb, a faluközpontba költöztettek. Ekkor a sátor felajánlott konténerekkel egészült ki, ahol megpihenhetnek az ideérkezők. A határátkelőtől a település központjáig az önkormányzat és más támogatók szállítják az érkezőket. Azokat, akiknek sem úticélja, sem fuvarja nincs, a máltaiak összekötik olyan személyekkel, akik szállást és szállítást ajánlottak fel. A Szeretetszolgálat mozgó konyhája és a helyi önkormányzat élelmet és forró teát, kávét biztosít a menekülőknek. Valamint az adományozók itt adhatják le felajánlásaikat.
Márokpapi
A Beregsurányhoz közeli Márokpapi település tornatermét a Máltai Szeretetszolgálat 80 fő fogadására, ideiglenes elszállásolására készítette fel.
Tarpa
A Máltai Szeretetszolgálat Tarpán egy 200 nm-es raktárat vehetett használatba, amit egy vállalkozó ajánlott fel a szervezet számára. Az első segélyszállítmány már be is futott. A raktár jelentősen meggyorsítja a beregsurányi határátkelőnél lévő Málta állomás ellátását, hiszen a szükséges felszerelést a közelből tudják szállítani.
Agárd
A légtérzár miatt Budapesten rekedt ukránok egy csoportját Agárdon szállásolták el a máltaiak. A Szeretetszolgálat agárdi ingatlanát felkészítették további menekülők fogadására, ideiglenes elszállásolására.
Budapest: Keleti pályaudvar
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a Keleti pályaudvaron várja azokat a menekülteket, akik vonattal érkeznek a fővárosba. Ide nem a Záhonyból közvetlenül érkező vonatok futnak be, hanem más országokból érkező szerelvények, melyeken változó létszámban utaznak ukrajnai menekülők. A reggel 8 és este 9 – fél 10 között kb. óránként befutó vonatok egy lezárt vágányra érkeznek, így a menekülők számára történő segítségnyújtást nem lassítja a pályaudvaron átmenő forgalom. A máltaiak étel és ital biztosításán kívül információ nyújtással és széleskörű ügyintézéssel segítenek, a vonatjegyek intézésétől kezdve, valutaváltáson át a szálláshelyek intézéséig. Azokat, akik Budapesten igényelnek szállást, a Katasztrófavédelem fuvarozza. A továbbutazókat a Málta segíti praktikus tanáccsal. Azon keveseket pedig, akik repülővel folytatják útjukat, a Szeretetszolgálat munkatársai viszik ki a reptérre.
Budapest: Határ út
A Szeretetszolgálat Határ úti raktárközpontjában a máltaiak folyamatosan pakolják a segítségnyújtáshoz elengedhetetlen szükséges felszerelést – mint például felszolgálásra alkalmas mozgó konyha, vagy tisztálkodási szerek – amiket a menekültek számára szállítanak. A raktárban Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő is látogatást tett.
Egyéb
Folyamatosan zajlik az adománygyűjtés az adomanyozz.hu oldalon, ahova van, hogy óránként egymillió forint érkezik. Folyamatos továbbá a Magyar Máltai Szeretetszolgálat intézményeinek felkészítése a menekültek befogadására, elszállásolására. Ezen kívül a Szeretetszolgálat az e célra létrehozott emailcímekre (ukranvalsag@maltai.hu és a karpataljaert@maltai.hu) érkező felajánlásokat koordinálva igyekszik becsatornázni a magánszemélyektől érkező anyagi, tárgyi és humánerőforrás beli segítséget.
Fotók: Magyar Máltai Szeretetszolgálat / Majoros Árpád Csaba